INTERESANTU LAIKAPSTAKĻU UN METEOPARADIBU FOTO

Decembris 21, 2010

Sidrabiņa lietus un atkusnis Ziemassvētkos…vai tomēr sniegs un sals?


ŠEIT ir liela mana  fotogalerija ciklona SKĀRLETAS darbibas sekas Rīgas ielās.

Aizvaditas dienās ziema stabili tur pozicijās un nu jau rit 25 diena,kad Latvijā teritorijas lielaka daļā, iznemot piekrastes rajonus un Kurzemes rietumus) iztiekam bez atkušņiem,sniega sega krājas un nu jau visā LV teritoriju klāj bagātiga sniega sega 20-40cm biezumā. Apsnigušas āres izskatas ka Ziemassvetku atklatnitēs,ari ši ziema,līdzigi,ka aizvadita tik ļoti atgadina musu vecmāmiņu īstas un baltas ziemas, idealie laikapstakļi ziemasmīliem 🙂 Ari tuvakas pāris dienas nekas daudz vel nemainisies un pieturoties merenam salam baudisim īstu ziemu.

Taču tieši ap Ziemassvētkiem situacija mainisies un tie laikapstakļu jomā var izradities visai nemierigi un interesanti. Ka jau labu laiku rāda prognožu modeļi uz Ziemassvētkiem Latvijai no dienvidiem pietuvosies siltas gaisa masas, kas būs mērojušas tālo ceļu no Āfrikas, vienlaicīgi virs Skandināvijas un Krievijas ziemeļiem atradīsies aukstās arktiskās gaisa masas.Šo kontrastaino gaisa masu sadursme var izraisīt visai interesantus un negaiditus, nelabveligus laikapstakļu pavērsienus, bagātīgus nokrišņus vairāku dienu garumā, taču aizvien nav iespējams precīzi prognozēt, kā šādos neierastos apstākļos norisināsies atmosfēras procesu attīstība. Virs Latvijas vai kaimiņvalstīm var izveidoties spēcīgs ciklons, kas nestu daudz nokrišņu, tostarp iespējams sniegputenis un atkala jeb sasalstošs lietus. Lielākā atkalas varbūtība prognozēta Latgalē, jo šeit nonāks siltākās gaisa masas, vienlaicīgi uz zemes temperatūra var nepakāpties virs nulles atzīmes. No šo gaisa masu izvietojuma un bus ari atkarigs, atkusnis, slapdranķis vai neliels sals valdis svētku dienās, snigs vai lis lietus, liela iespēja,ka būs atkala. Atkala- lietus,kas līst pie neliela sala sasalstot un veidojot specigu apledojumu. Tada situacija var izveidoties,kad silta un mitra gaisa masa uznāk virsū vēsai,tad veidojas kas lidzigs slāņu pīragam kur silta gaisa slāni atrodas virs aukstiem un kaut pie zemes pieturas sals-līst lietus no siltiem mākoniem, kas atrodas aukstam slānim virsū. Tada situacija ar lielu varbutibu var piepildites ari svētku dienās.
21.decembris,vakars: Jaunakas modeļu prognozes arvien samazina atkūšna iespēju un arvien vairak sliecas uz to,ka joprojam pieturesies neliels/mērens sals un bieži snigs lidz pat Jaunam gadam.  Temperatura Rīgas apkartnē pieturesies -3-10 grādu robežās un tas priecē 🙂22. decembris. Jaunakas prognozes arvien vairak iepriecina-vairs nekadu atkušņu,bet gan stabili un izteikti ziemīgi apstākli gaidami gan Ziemassvetkos,gan ari līdz Jaunam gadam. Ziema turpināsies! Aukstas anticiklonalas gaisa masas izskatas nelaidis virs Latvijas teritorijas siltumu,ka tas vel bija paredzams pirms dažam dienām,ari lielākie nokrišņi škiet paies garām gar LV dienvidu pusi. Ciklonu kopums SKĀRLETA Skars mūs ar ziemeļu malu nesot ilgstošu snigšanu,puteni un mēreni brazmainus vējus. Visvairāk snigs 25. decembrī,bet sniegotas bus visas 3. svētku dienas. Iespejami  sanesumi uz celiem un satiksmes traucejumi. Pieturesies merens sals -6-13 grādu robežas,vietām naktīs iespejmi -16 grādi. Putis ZA,A,velak arī ZR puses vēji,brazmam lidz 8-13m/s_____________________________________________________________________________________________________________________________________

23. decembris.   !BRIDINĀJUMS!. Ka jau tika pieminets ne vienu vien reizi,ši arktiska gaisa masas sadursme ar ļoti silto gaisa masu pat no Afrikas, kas nak virsū speciga ciklona SKĀRLETA (SCARLETT) veidā ir gruti prognozejama un var izradities visai dramatiska. Šodienas prognozes modeliem atkal pamainijas un šoreiz uz to dramatiskako pusi-solas gan stiprs sniegputenis,gan lietus un atkala,ari atkusnis uz kadu bridi. Visu pec kārtas.  Tagad rakstot šis rindas SKARLETAS ciklona mala jau sasniedza Latvijas DR rajonus nesot sniegu,veja pastiprinašanos. Tuvakas stundas sniegs sasniegs ari Rīgu un lidz ritam pārņems visu LV teritoriju. Sniegputenis pastiprinasies,gaidami sniega sanesumi un jaunas  sniega kartas pieaugums lidz pat 20 cm. Snigs ilgstoši, stipri visu 24. decembri,bet talak var sakties tas interesantakais- naktī uz 25. decembri sakot ar Latvijas DA pusi sniegs saks pāriet lietū bet vel pie mīnus gradiem, veidosies spēciga atkala, viss apledos. Lietus virzisies pāri valstij un pec dažam prognozem pārnems visu Latviju,ari Rīgu,nesot atkalu un apledojumu. Cik lielas teritorijas parnems atkala un tai sekojošs atkusnis precizi šobrid nevar pateikt- prognozes ir dažadas un galīgs sadursmes rezultats vel nav zinams. 26. decembri nokrišni turpinasies,tie var but gan sniega,gan lietus veidā un temperatura visticamak +2-2 gradu robežās. Velāk nokrišni atkal pāries sniegā,un pamazam mitesies,pakapeniski atgriezisies ari  mērens sals, kas ari pieturesies līdz Jaunam gadam. Tada ir ši vakara prognoze, ja viss piepildas-bus diezgan traki.

BRĪDINĀJUMI!

Sniegputeņa dēļ brīvdienās visā Latvijā jārēķinās ar satiksmes traucējumiem, atkalas dēļ satiksme vietām var apstāties, labāk palikt mājās.

Arī Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests svētku dienās iesaka izvērtēt nepieciešamību doties garākos izbraucienos.

Slapja sniega nogulumu un atkalas dēļ,kombinacijā ar brāzmainu vēju var but nopietni traucejumi elektroenergijas padevē.

BRIDINĀJUMS no Meteo.lv: Šonakt (23.-24.12)  vietām Latvijā, bet dienā jau teritorijas lielākajā daļā gaidāms stiprs sniegs un putenis. Redzamība snigšanas laikā pasliktināsies līdz 500 – 1000 m.  No rīta un dienā Rīgā gaidāms ilgstoši stiprs sniegs un putenis. Veidosies sniega sanesumi.    24.12. pēcpusdienā Zemgalē, Latgalē un Kurzemes dienvidu rajonos gaidāms sasalstošs lietus un gaisa temperatūra būs zem 0°, līdz ar to veidosies stiprs apledojums.

Jauna METEO.lv (LVGMC) PROGNŌZE un ari LAIKA ZIŅAS 5 dienām

Smalkāk situacijas norisei un attistibai sekojam sānu slejas sadaļā LAIKA ZIŅAS

Līdzīga sinoptiskā situācija bija pagājušā gada Ziemassvētkos. Pērn Ziemassvētku laikā Latvijā gan sniga, gan bagātīgi lija un veidojās apledojums. 2009. gada 23. decembra pēcpusdienā spēcīga atkala bija Latgalē, savukārt Pirmajos Ziemassvētkos un naktī uz 26. decembri visā Latvijā lija, turklāt valsts austrumos nokrišņu daudzums diennakts laikā sasniedza pusi no mēneša normas. Atkalas dēļ Latgalē aptuveni 30 000 mājsaimniecību palika bez elektrības.


Advertisements

2 komentāri »

  1. Šajās divās dienās laiks un sinoptiskā situācija var mainīties pa stundām!

    Komentārs by meteolv — Decembris 24, 2010 @ 1:06 AM

  2. […] Par ciklonu lasām arī “Gubumākoņa” blogā; meteomonster22 arīdzan sakās par sniega un atkala […]

    Pingback by Meteodiena – 24.12.2010. « Laika vērotāji Latvijā — Decembris 24, 2010 @ 1:15 AM


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: