INTERESANTU LAIKAPSTAKĻU UN METEOPARADIBU FOTO

novembris 19, 2011

Ziema nesteidzās, turpināsies pelēkais rudens


Arī nākamnedēļ turpināsies vēlam rudenim raksturīgi laikapstākļi un ziema vēl pie mums nesteigsies.  Un tomēr laikapstākli bus vairāk nepastāvigi un mainīgi salīdzinot ar iepriekšējo ieilgušu meteostagnācijas periodu anticiklonu ietekmē.

Brīvdienās un nedēļas sākumā  Latvija atradīsies ciklona VILHELM dienvidu malā, nedēlas vidū pastiprināsies augsta spiediena atzars, bet nedeļas izskaņā pēt šobrid pieejamam prognozem laiku ietekmes cikloni. Tātad pārsvara apmācies ,joprojām silts laiks, nedēļas sākumā un beigās arī nelieli nokrišņi- lietus, LV austrumos un Vidzemē iespējams arī slapjš sniegs. Dominēs nelieli līdz mēreni DR, D puses vēji, nedēļas sakumā un īpaši beigās ari stiprāks, brāzmains vējš. Gaisa temperatūras joprojam pārsvarā pieturēsies virs nulles, naktī -1+4 grādu robežās, dienā +1+6 grādi, bet piekrastes rajonos  dažas dienas vēl siltāks, naktīs līdz +6, dienās līdz +7+9.  Savukārt laikam skaidrojoties nāktīs LV austrumos un Vidzemē var piesalt vairāk- līdz -2-6 grādiem, līdz ar to nakts un rīta stundās celi var būt slideni.

23. novembris: Aizvaditājās dažās dienās Latvijas austrumu rajonos dzīvojošie sajuta ziemas elpu,tur temperatūra pazeminājas un pieturejas neliels sals gan dienā gan nakti un pat uzsniga neliels sniedziņš,minimāla gaisa temp. galejos austrumos bija pat -8-10 grādi. Tikmer pārejā 2/3 Latvijas teritorijā valdija rudenigi laikapstākļi  apmacies, migla un neliels lietus, gaiss +1+6 grādi. Ari tuvākā laikā valdīs rudens- laiks apmācies, brīžiem arī nelieli nokrišņi, migla. Joprojam silts un kļus pat vēl siltāk,temperatura +1+6,piekrastes rajonos pat +7+8grādi, ari valsts austrumos daži grādi virs 0. Nedēļas nogalē un nākamas nedēļas sākumā atlantijas ciklons atnesis vējainu un lietainu laiku, gaidāmi stiprāki nokrišņi un piekrastē vējš varētu sasniegt vētras spēku-precizejumi sekos 🙂

Kad un kādu varetu šogad sagaidīt ziemu?

Aizvaditajā rudenī arī novembris bija silts ,bet nokrišniem bagāts. Pērn rudenī daudzviet applūda ziemāju sējumi, bet šoruden ir zems ūdens līmenis, vairumā upju 6.mēnesi pēc kārtas ūdens ir mazāk par normu, bet nokrišnu daudzums novembrī pagaidām ir vien 13% no normas, ari oktobrī Rigas apkārtnē nolija vien 1/3 daļa normas. Pagajušgad ziema sākas 25. novembrī,kad temperatura strauji pazeminājas un uz slapjas un nesasalušas zemes uzsniga sniegs. Un pec tam Rīgā stabila ziema bez atkušniem bet ar biežiem un stipriem sniegputeniem turpinājās 45 dienas no vietas,tikai ap 7 janvāri sagaidijam pirmo atkusni,bet sniega sega Rīga sasniedza 60 centimetrus! Janvāris in daļa februāra bija visai atkušņaini,tomer ziema nosledzas ar krietnu salu un ilgstošu aukstuma vilni,kopuma sniega sega noturejas visu ziemu un novembri uzsnigušais sniegs nokusa tikai marta beigās.

Ka varetu būt šogad?  Gan laika vērotāji, gan pieejamas ilgtermiņa prognozes patreiz paredz mērenu, siltaku, ka iepriekšejos pāris gados ziemu, turklat ari nepastāvigu. Tas nozimē, ka īslaicigi aukstuma viļni mīsies ar atkušniem un slapjdranķi,varētu but bieži nelābveligi laikapstākļi- straujas spiediena un temperaturas svarstibas, sniegputeni, lietus, atkala un bieži apledojuši ceļi – tadas varetu būt  sādas ziemas scenārija piepildīšanas gadijumā. Spriežot pēc visa ziema šogad nesteigsies un atnāks velāk, ka parasti, turklāt mainīgo modeļu prognozēs pedējā laikā saskatama stabila tendence arvien attālināt vai atcelt gaidāmo  aukstumu un salu,vismaz patreiz radas, ka novembrī ziemu ta ari nesagaidīsim un pagaidām turpinās valdīt rudenīga pelēciba un pozitīvas gaisa temperatūras , dažviet īslaicigi piesalt var vien nakts un rīra stundās,vairāk LV austrumu dalā. Decembrī ziema nāks pakāpeniski,caur vairākiem aukstuma un slapjdranķa,atkušnu miniviļniem,uz stabilaku ziemu  un stipraku salu var cerēt no decembra vidus,bet ari tad  sala periodus  bieži pārtrauks atkušni un slapjdraņķi.  Pieņemot ,ka nokrišnu daudzums būs tomēr krietni lielāks, ka rudenī un būs tuvu normai bieza sniega sega tomer diez vai izveidosies, jo uzsnigušu sniegu bieži deldēs atkušņi,ipaši ziemas sakumā, pet piekrastes rajonos ta periodislki var pazust pavisam.. Par labu siltakai ziemai un it ipaši tās sākumam  diemzēl spēle tas, ka ūdens Baltijas jūrā un Rīgas līci ir joprojam neierasti silts šim periodam un ir siltākais pedejo 30 gadu noverojumu vēsture. Tas traucēs ieplūst mūsu regionā aukstam gaisa masam,turklāt piekrastes rajonos vel ilgi var valdit rudenigi apstākļi. No otras puses, ja izteikti aukstas, arktiskas gaisa masas tomēr ieplust,tad virzoties pāri siltajiem jūras/ līca ūdeniem tie radīs bagatigus līča efekta nokrišņus- tas varētu notikt aktīvu Atlantijas ciklonu darbības rezultata, kad kāds  ciklons ierautu un atnestu lidz mums auksto arktisko gaisu, bet pagaidām prognozēs tadus ciklonus neredz… Tātad kopumā mērena un nepastāviga ziema izskatas gaidama, turklat saksies ta visai lēni un negribīgi- daudzviet Latvijā pirmo sniegu un salu šogad sagaidīsim neierasti velu.

Daži foto no pēdejo dienu noskaņām 🙂

Un vēl: SKAISTS VIDEO lai  kliedētu šis rudens pārak mierigas noskaņas 🙂

Atstāt komentāru »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: