INTERESANTU LAIKAPSTAKĻU UN METEOPARADIBU FOTO

Septembris 15, 2013

Nedēļa15.09.2013- 22.09.2013. Laiks kļūs rudenigāks, beidzot arī līs.


Aizvaditajā nedeļā valdija atvasara, daudz saules un vasarīgi siltas dienas, samēra siltas naktis, kas daudzviet Latvijā nesa ari miglas. Siltāka nedēļas diena bija piektdiena, kad gaiss iesila līdz +19+24 grādiem, piektdienas pēcpusdienā Ventspilī kritis 13. septembra siltuma rekords, informē LVGMC. Kopumā Septembra pirmajās desmit dienās laikapstākļi Latvijā bijuši klimatiskās normas robežās, informē LVGMC, vidējā gaisa temperatūra bija +13,6 grādi, kas ir 0,3 grādus siltāka nekā vidējais pēdējo desmitgažu rādītājs. Vissiltākais bija 8. septembrī, kad Saldū temperatūra sasniedza +25,4 grādus. Bet 7. septembra rītā Zosēnos reģistrēta pirmā salna gaisā – temperatūra pazeminājās līdz -0,3 grādiem. Augsnes virskārtā salna bija vairākas naktis, temperatūrai dažus centimetrus virs zemes sasniedzot -1..-4 grādus. Nokrišņu daudzums mēneša pirmajās desmit dienās bija 110 procenti no normas, vidēji Latvijā – 27 milimetri. Tas pateicoties septembra pirmo dienu stipram lietum, jo turpmakas dienas pagaja tikpat ka bez nokrišniem valsts lielāka daļā. Latvijai nokļūstot anticiklona ietekmes zonā, dienas kļuva saulainas un siltas, bet naktis – vēsas, ar rasu un miglu rīta stundās.

Ja šajās brīvdienās aizejoša anticiklona IRIS ietekmē Latvijā būtiskas laika apstākļu izmaiņas nav. Vēl aizvien saglabāsies pārsvarā sauss laiks, tiesa gan ar lielāku mākoņu daudzumu, un silts, līdz+16…+22 grādiem, tad jaunās nedēļas laikā laikapstākļi būtiski mainīsies un paliks rudenigāki un katru dienu līs.

Jau pirmdien anticiklona ietekme virs mūsu reģiona sāks mazināties, un turpmāk visas darba nedēļas gaitā jau laika apstākļus noteiks Atlantijas ciklonu darbība – no rietumiem Latviju šķērsos vairākas lietus mākoņu zonas, turklāt tās virzīsies lēnām un būs nokrišņiem bagātas. Katru dienu vismaz daļā Latvijas gaidāms lietus, plašākās nokrišņu zonas valsti šķērsos naktī uz trešdienu un trešdien, ceturtdien. Austrumu, dienvidaustrumu vēji pāries dienvidu, dienvidrietumu vējā, tie jau būs brāzmaini, piekrastes rajonos nedēļas vidū un otrā pusē sasniedzot 15-16 metrus sekundē.Naktīs gaisa temperatūra būtiski nepazemināsies, pieturoties +7…+15 grādu robežās, bet nedēļas otrajā pusē vietām iekšzemes rajonos debesīm skaidrojoties tā pazemināsies līdz +4..+5 grādiem, tomēr salnas nav gaidāmas. Savukārt dienās gaisa temperatura vairs nepārsniegs 20 grādu atzīmi,un būs pārsvara +14…+18 grādu robežās, bet mākoņainajās un lietainajās dienās galvenokārt trešdien/ceturtdien maksimālā gaisa temperatūra nepārsniegs +11…+14 grādus.

18.septembris: Ciklons SCHORSCH.Šodien valsts rietumu, kā arī centrālajā daļā nokrišņu daudzums sasniegs 15-20 milimetrus. Lietus gaidāms arī naktī uz ceturtdienu.Saskaņā ar jaunāko GFS prognozi tuvākajās dienās daudz līs Kurzemē (līdz 50 mm nokrišņu), citviet krietni mazāk, lokāli pērkona lietusgāzes. Gaisa temperatūra dienās sasniegs +13…+20, naktīs +8…+14 grādus.

19.septembris: Ceturtdien valsts rietumu daļā turpinās ilgstoši līt, liecina sinoptiķu prognozes.Latvijas austrumu un centrālajā daļā, uzspīdot saulei, gaisa temp. šodien var sasniegt pat +22°, bet lietainajā Liepājā gaidāmi tikai +13°.Šonedēļ Dobelē jau 49 mm lietus, savukārt valsts austrumu daļā daudzviet nav bijis būtisku nokrišņu. Šodien līs gk. Liepājas pusē.

20.septembris. Joprojām turpinās ļoti netaisniga un nevienmeriga nokrišņu sadale Latvijā, ja rietumpusē šodien jau ir ceturtā lietaina diena, tad Vidzemē un Latgalē vietām nav bijis ne piles lietus, ārī šobrīd līst Liepajā, Ventspilī, bet sauss un saulains Rīgā. Šonedēļ Dobelē kopumā jau 71 mm lietus jeb 120% no mēneša nokrišņu normas, Rīgā ap 7-12 mm. Vakardien centrālos un Rietumu rajonos plosijās vasarīgi pērkona negaisi un lietusgāzes, bet gaiss daudzviet iesila līdz +18…+22 grādiem. Šodien iespējams līdzīgs scenārijs: pēcpusdienā LV centrālajos rajonos veidosies vasarīgi pērkona negaisi, bet pirms tam ap +20°. Vakar pērkona lietus Rīgai pagāja garām, šopēcpusdien vai pat tikai vēlā vakarā var trāpīt. Negaisa mākoņi veidosies un stāvēs uz vietas.

Brīvdienās laika apstākļi Latvijā būtiski nemainīsies – nedaudz līs un būs mēreni silts, liecina prognozes. Kurzemē nelīs tik daudz kā iepriekšējās dienās – lietus būs pavisam neliels. Sestdien vietām iespējams arī pērkona negaiss.Brīvdienu naktīs gaisa temperatūra pazemināsies līdz +7..+12 grādiem, vietām piekrastē līdz +14 grādiem. Dienās maksimālā temperatūra +15..+19 grādi.Arī nākamās nedēļas sākumā laikapstākļi vēl saglabāsies līdzīgi,

Tomēr  izmaiņas gaidāmas sākot ar trešdienu.Latviju sasniegs spēcīgs ciklons no Skandināvijas, iegriezīsies stiprs ziemeļrietumu vējš, piekrastē brāzmās ar vētras spēku, ar to ieplūdīs krietni aukstāks gaiss.Bieži gaidāms lietus, pārsvarā piekrastē arī pērkona negaiss, vietām krusa. Gaisa temperatūra trešdien un ceturtdien naktīs pazemināsies līdz +3..+8 grādiem, piekrastē līdz +13 grādiem, dienās ap +8..+13 grādiem, piekrastē līdz +15 grādiem.

Sekosim izmaiņam 🙂

2 komentāri »

  1. GFS patlaban prognozē, ka nākamajās 4 diennaktīs Rīgā būs aptuveni 70 mm lietus jeb visa mēneša nokrišņu norma.

    Komentārs by Gubumakonis — Septembris 17, 2013 @ 10:32 AM

  2. Ledus platība Antarktikā sasniegusi jaunu rekordu, savukārt Arktikā ledus daudzums joprojām zem normas, tomēr par 50% vairāk nekā pērn.

    Komentārs by Gubumakonis — Septembris 17, 2013 @ 10:33 AM


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: