INTERESANTU LAIKAPSTAKĻU UN METEOPARADIBU FOTO

SARMA-SKAISTA ZIEMAS PARĀDĪBA(13-14 janvāri 2010).

Skaistā ziemas laika parādība – sarma.Laika apstākļus Latvijā jau vairākas dienas nosaka skandinavu anticiklons BOBs. Iepriekšējās dienās debesis skaidrojās un gaiss tajā ļoti atdzisa, bet aizvadītajā naktī no ziemeļiem uz Latviju pārvietojās zemu mākoņu un mitra gaisa zona, kas atnesa gan pavisam nelielu sniedziņu, gan arī miglas. Turklāt atdzisusī zemes virsma vēl vairāk veicina miglas veidošanos.
Tie, savukārt, ir ļoti labvēlīgi apstākļi tam, lai veidotos tāda skaista ziemas laika parādība kā sarma. Jo sevišķi intensīvi tās veidošanās notika vakar. Vislielākais sarmas noguluma diametrs vakar un šodien tika novērots Alūksnē, kur tas 13.janvari bija sasniedzis 48 mm, bet14.janvari no rīta pat 53 mm. Šobrīd sarmas veidošanās process Alūksnē ir apstājies. Taču pati sarma vēl saglabāsies, jo būtiskas laika apstākļu izmaiņas tuvākajās dienās nav gaidāmas.
Ieskatoties vēsturiskajos datos, atrodam, ka vislielākais sarmas nogulums Latvijā ticis novērots 1953. gada 31. decembrī Gaiziņkalnā, tā diametrs sasniedza 84 mm, bet Alūksnē vislielāko diametru sarmas nogulums sasniedza 1980. gada 21. februārī – 53 mm. Sarmas nogulums, kas pārsniedz 50 mm diametru, Latvijā ir diezgan reta laika parādība, taču gandrīz visās mūsu novērojumu stacijās, izņemot pašu piekrasti, tā kādreiz ir novērota.
14 janvāra no rīta sarmas nogulums Daugavpilī bija 20 mm, Skrīveros 12 mm, Ventspilī 14 mm, Rīgā 8 mm.
FOTO-sarma 14 janvāri Rigā,informacija no LVGMA datiem.

Komentējiet »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: