INTERESANTU LAIKAPSTAKĻU UN METEOPARADIBU FOTO

VIRPUĻVIESUĻI (tornado) LATVIJĀ

Šaja lapā ievietošu virpuļviesuļu aculiecinieku fotografijas , video un faktus par tornado,kas noveroti tepat pie mums Latvijā.

Ja,ari pie mums katru vasaru tiek noveroti vismaz dazi virpuļviesuļi, jeb tornado,ta paradiba nav sveša un ir iespejama labveligu laikapstakļu un atmosferas stavokļa un citu faktoru sakritibas gadijuma. Protams,tik bieži un postoši ka ASV un dažas citas vietas pasaule tas nenotiek ,bet ari musu zemi ši stihija dažreiz parsteidz.
Tornado jeb virpuļviesulis (latviski) ir virpuļojošs stabs, kas rodas gubu-lietus mākoņa pamatnē, kad silts, mitrs gaiss paceļas augšup no piezemes slāņa un plūst cauri aukstākam gaisam mākoņa lejasdaļā. Vietā, kur augšupejošā gaisa plūsma sastopas ar smagāko vēso gaisu, Zemes rotācija liek šīm gaisa masām arī griezties pa apli – līdzīgi ūdenim, kas plūst lejup un aipilda bedri. Spiediens tornado centrā ir daudz zemāk nekā ārpus tā. Tas rada stabu jeb virpuli, kas darbojas it kā liels vakuumsūknis, visu savā ceļā uzraujot augšup. TORNADO VAR IZVEIDOTIES VISUR, KUR RODAS NEGAISS!!!Tomēr ne katrs pērkona negaiss vai viesuļvētra izraisa tornado. Lai rastos pat neliels virpuļviesulis, tam ir vajadzīgi vairāki komponenti — noteiktā kombinācijā vējš, temperatūra, spiediens, mitrums u.c. Šādi apstākļi rodas reti  un tomēr tornado tiek novēroti katru gadu.Tornado ir vieni no postošākajiem dabas spēkiem uz Zemes. Tornado laikā vējš var sasniegt ātrumu 172 m/s(620km/h). Šāda stipruma vējš var nopostīt līdz pamatiem mūra māju, nemaz nerunājot par koka mājām, kokus var izraut ar visām saknēm un aiznest projām, vieglās automašīnas tas var aizmest tālāk par 150 metriem. Stiprs tornado var pilnībā nopostīt pilsētu. Tornado pēc stipruma iedala 5 kategorijās no F0 līdz F5. Visstiprākie jeb F5 tornado novērojami ļoti reti (mazāk, kā 1% no visiem tornado). Arī Latvijā ir bijuši stipri tornado (vērtējot pēc postījumiem līdz F3). Visstiprākais tornado Latviju piemeklēja 1986. gada 7. jūlijā. Rīts nebūt neliecināja, ka gaidāms kas neparasts. Tomēr ap plkst. 14 pār apkārtni Ogres krastos netālu no Ērgļiem nolaidās tveicīga dūmaka, kas vēstīja par negaisa tuvošanos. Kokos iekrācās vējš, tie lūza vai tika izrauti ar visām saknēm. Nedaudz vēlāk no negaisa mākoņiem lejup sāka liekties tumšs virpuļstabs, kas gaudodams aizvirpuļoja ziemeļaustrumu virzienā līdz Rankai Gulbenes rajonā, 2 stundās veikdams apmēram 50 km. Šķērsojot ezeru, viesuļa piltuve uzrāva gaisā daudz ūdens ar visām zivīm, ko pēc tam nometa lejā krietnā attālumā no ezera. Nopostītās joslas platums dažviet bija 2 km, citur – tikai 20 m. Viesulim sekoja ļoti stipra 15-20 min ilga lietusgāze, vietām arī krusa. Pavisam cieta 10 lauku sētas. Viena tika pilnīgi noslaucīta no zemes virsas. Gaisā tika uzrauti ne tikai dažādi priekšmeti, bet arī teļi, taču tie nokļuva atpakaļ uz zemes sveiki sveiki un veseli. Pat 100kg smagi laukakmeņi bija mainījuši savu atrašanās vietu uz zemes. Latvijā pēdējos gados tornado ir novērojami ik gadu. Tornado iepriekš ir grūti paredzēt. Dažreiz par tā veidošanos liecina izteikti ”sienas” mākoņi. Kad tuvojas tornado jācenšas slēpties pagrabos vai citās drošās vietās. Jārēķinās, ka pēc tornado tuvākā apkārtne var būt pilnīgi izmainījusies.
Vēl stipri virpuļviesuļi bijuši arī 1946.g. Skultē, 1967.g. Ludzas rajonā, 1980.g. 10.jūlijā pie Jēkabpils (pa gaisu tika aiznesta siena guba ar visu teļu, bet kāda lauku pirtiņa pārvietota par 15 m), 1985.g. 26. jūnijā Liepājas rajonā pie Durbes, 1995.g. 22. jūlijā Bauskā, 1999.g. 6. jūlijā Siguldā un 2000.g. 12. jūnijā Rēzeknes un Daugavpils rajonā.

ŪDENS STABS

Ūdens stabs ir virpuļviesulis, kurš rodas virs ūdens virsmas, parasti tie nav saistīti ar pērkona negaisu. Lai gan ūdens stabi ir kā nelieli virpuļviesuļi, tos nesauc par virpuļviesuļiem, ja vien tie nenokļūst līdz sauszemei. Tie ir mazāki un vājāki nekā Tornado, tomēr arī tie var būt diezgan bīstami. Ūdens stabs var apgāzt nelielas laivas, sabojāt kuģus vai arī nodarīt bojājumus, ja sasniedz sauszemi.Tornado jeb virpuļviesulis, jeb virpuļvētra ir gaisa masu virpuļveida kustība ap vertikālu asi. Ja tā notiek virs ūdens, to dēvē par ūdens stabu.Ūdens stabi Latvijā visbiežāk veidojas vasaras beigās un rudens sākumā, kad pāri siltajiem ūdeņiem plūst vēss gaiss. Visbiežāk tie novēroti virs jūras/līča ūdeņiem, bet var būt arī virs citam lielākam ūdens tilpnēm- upēm, ezeriem. Visbiežāk ūdensstabs nonakot krasta un virzoties pāri sauszemei strauji zaudē spēku un izzūd nenodarot būtiskus postijumus. Latvijā ik vasaru veidojas vairāki ūdensstabi un virpuļvētras, parasti tās ir mazas un īslaicīgas un reti skar apdzīvotas vietas.

Mazie virpuļi, velna slotas un t.t

Novērojami skaidra laika kāda lauku nosturī,pilsētas ielās, pagalmos un klajumos.Karstu vasaru dienu pusdienas laikos pa reizei
redz… gandrīz pilnīgā bezvējā kādā krūmu stūrī pēkšņi savirpuļo pērnās lapas un sīki zāles stiebriņi, vai ka putekļu stabs pilsētas ielā vai pagalmā   Kādu brīdi pakūleņo gaisā un izzūd.Pa reizei arī kas nopietnāks, kādam cepuri no galvas norauj, 5 metrus virs zemes paceļas siens no nopļautiem
vāliem. Šo sauc par “velna slotu”, kas gan nekādus postījumus neveic,parādiba ilgst no dažam līdz pārdesmit sekumdēm.

UN TE ZEMĀK IR DAŽAS FOTOGRAFIJAS UN LIECIBAS , kuras tapa  un novēroti tepat, Latvijā un aculiecinieki noreageja un paspeja to iemužinat.
——————————————————————————————————————————————————————————–

2020.gads, 29. jūlijs: Normunds Negaiss

Dažas bildes no ūdensstaba (waterspout), ko gadījās novērot Ziemupē 29.07.2020.
Novērojums veikts ap 17:30 vakarā. Apstākļi bija labvēlīgi, lai veidotos ūdensstabi. Ciklona ietekmē bija sākusies aukstāka gaisa ieplūšana un ar R vēju R piekrastē bija sapūsts siltāks ūdens. Kas ir interesanti, ka vējš zemes līmenī bija stiprs un brāzmains. Vēja ātrumu nemērīju, bet pēc izjūtas un pieredzes es teiktu, ka vējš brāzmās bija varbūt 15-18 m/s. Tas bija arī manāms virpuļa pārvietošanās ātrumā – no samērā liela attāluma (aptuveni 3 km) bija labi redzams, ka ūdens stabs pārvietojas A, ZA virzienā ievērojamā atrumā. Ūdens stabs izsīka, tiklīdz sasniedza sauszemi. Ņemot vērā, ka ūdensstabu novēroju no sāna – tas ir aptuveni perpendikulāri tā pārvietošanās ceļam – bija labi redzams, ka ūdensstabs ir izteikti slīps. Tas liecina, ka vēja ātrums piezemes slānī un augstākā slāni atšķiras, un līdz ar to zemajā atmosfēras slānī ir vēja ātruma atšķirība (šajā gadījumā speed shear), kas arī ir kā labvēlīgs apstāklis, lai veidotos šādi virpuļviesuļi. Jāatzimē, ka šī bija lielā mērā sagadīšanās un es tajā vietā neatrados, lai ķertu iespējamos ūdens stabus, bet ņemot vērā, ka zināju, ka apstākļi tājā brīdī bija labvēlīgi, pievērsu pastiprinātu uzmanību katrai gubumākoņa pamatnei un Wuoala !!!

Gulbenes novada Strados šodien (30. jūnijs) ap pl.18.40 netālā negaisa mākonī novērots piltuvveida mākonis. Nav ziņu, ka tas būtu sasniedzis zemi. Angliski šādus virpuļstabus, kas neskar zemi, sauc par “funnel cloud”. Faktiski tie ir līdz galam neizveidojušies virpuļviesuļi.
Foto: Ingars Bērziņš

2019.gads, augusts Mēneša laikā novēroti vairāki neļieli virpuļi un ūdensstabi. Daži no tiem : ( foto no sociāliem tīkliem)

10. augusts. Smiltenes novada Bilskā šo pēcpusdien novērots virpuļstabs. Tas nesasniedza zemi, bet fotogrāfijās redzams, ka virpuļojošs vējš bija arī uz zemes. Ziņu postījumiem nav. Foto: Līga Blausa.

14. augusts: Salacgrīvas novadā ap plkst. 17 novērots ūdensstabs jeb virpuļviesulis virs ūdens.

20.augusts: Ūdensstabs šodien Pāvilostas piekrastē. Vasaras otrajā pusē un rudens sākumā ūdensstabi Latvijas piekrastē ir samērā bieža parādība. Foto: Silvija Irēna Mauriņa. 

2019.gads, 8. jūlijs: Turpinoties negaisiem un lietavām visā Latvijā, Iecavā aculiecinieks nofilmējis virpuļviesuli. Virpuļstabs plosījies Iecavā 8. jūlija vakarā, saulei rietot.  Spēcīgais negaiss plosījās daudzviet Latvijā, bet Balvos tas bija sevišķi nelaimīgs kādai ģimenei, kas zaudēja dzimtas mājas.  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kompensēs 50% no pabalsta, ko Balvu novada pašvaldība izmaksās viesulī cietušajām saimniecībām.

2019.gads, 7. jūlijs: Virpuļviesulis lidostas “Rīga” tuvumā!

Pēc bildēm spriežot tas ir “funnel cloud” jeb virpuļveida mākonis, kas nesasniedz zemi. Tāds nofotografēts arī no Mežciema, raugoties Mežaparka virzienā.Lai arī šāds virpuļstabs var būt potenciāli bīstams lidojumiem, tomēr reālus draudus nerada. Lai arī šāds virpuļstabs var būt potenciāli bīstams lidojumiem, tomēr reālus draudus nerada. Pilotiem tas ir labi saskatāms un no tā var izvairīties.

Šodien virpuļstabi veidojas arī citviet. Viens virpuļstabs novērots Mežaparka apkaimē, tāpat saņemtas ziņas par virpuļstabu Jūrmalā.Postījumus tie nav radījuši, taču stipri negais, kas veidojas var būt bīstami. Zibeņošana, intensīvs lietus, kas appludina ielas un samazina redzamību braukšanas laikā, tāpat krasas vēja brāzmas var nodarīt postījumus. Lidostas foto: Mārtiņš Sīga
Foto no Mežciema: Ieva Grišāne

 MAnas bildes šim notikumam: (no mājas loga Zolitudē).

2019.gads, 6. jūlijs: Virpuļviesuis ap plkst.15 un bijis ļoti spēcīgs un nopostījis vairākas mājas Balvu novadā…

Eiropas Vētru laboratorija novērtējusi, ka Balvu novadā vakar (6. jūlijā) plosījies virpiļviesulis, kas liekas kategorijā F2. tas nozīmē, ka vēja brāzmas sasniegušas 51-70 metrus sekundē. Sestdien, 6. jūlijā, pēcpusdienā Balvu novada Bērzpils pagastā virpuļviesulis nopostījis trīs mājas, pastāstīja Bērzpils pagasta pārvaldes vadītāja Biruta Bogdane.Viņa sacīja, ka virpuļviesulis novērots sestdien ap plkst. 15 un bijis ļoti spēcīgs. “Tas nāca tādā šaurā strīpā jau no Gulbenes un Rugāju puses, kur arī ir postījumi,” sacīja Bogdane. Bērzpils pagastā nopostītas trīs mājsaimniecības – divām norauti ēku jumti, bet trešā cietusi pamatīgāk.Tāpat virpuļviesulis sapostījis Golvaru kapsētu, kā arī pagastā esošos mežus. Koki izskatās kā nopļauti un nomizoti, postījumi ir pamatīgi. Cietušo nav, taču četru paaudžu garumā veidotā zemnieku saimniecība “Krastiņi”, kas atradās Bērzpils pagasta “Golvaros” nopostīta vien nieka divu minūšu laikā. Lai savāktu izmētātās mantas, palīgā nākuši arī kaimiņi. Bērzpils pagastā nopostītas trīs mājsaimniecības – divām norauti ēku jumti, bet trešā cietusi pamatīgāk.Vienā no Bērzpils pagastā cietušajām zemnieku saimniecībām aģentūrai LETA pastāstīja, ka zemnieku saimniecībā kopumā atradās septiņas ēkas, no kurām sešas faktiski ir iznīcinātas, tostarp, dzīvojamā ēka. Aptuveni trīs minūtes ilgušā virpuļviesuļa laikā saimniecībā tobrīd atradās tās saimnieks un viņa 87 gadus vecā māte. Sieviete darbojusies āra virtuvē, bet dēls garāžā. Viņi virpuļviesulī nav cietuši.Zemnieku saimniecībā stāstīja, ka virpuļviesulis ne tikai pacēlis gaisā ēku jumtus, tās sagraujot, bet arī pacēlis gaisā no ēkām dažādus lielgabarīta priekšmetus, piemēram, saldētavu, kas vēlāk atrasta tuvējā laukā. Tāpat virpuļviesuļa noceltās pirts jumta daļas trāpījušas pļavā esošajai govij, to savainojot.Saimniecībā atzina, zaudējumi tiek apzināti, bet dabas stihija ir pilnībā to iznīcinājusi. “Palikuši tikai lopi un cilvēki,” piebilda zemnieku saimniecībā.

Zemāk postijumu bildes:

2019.g 3. jūlijā:  Pēcpusdienā Baltijas jūrā pie Ventspils novērots ūdensstabs, liecina iedzīvotāju ziņojumi sociālajos tīklos.Šodien Latvijā turpina ieplūst auksts gaiss, taču jūras ūdeņi ir silti, tādēļ zem lietus un negaisa mākoņiem ūdensstabi iespējami arī citviet, turklāt labi apstākļi, lai tie veidotos, gaidāmi arī nedēļas otrajā pusē.
2019.g 11. jūnijā Tukuma novadā virpuļviesulis teju pilnībā nopostījis saimniecību.
11. jūnijā vakarā lielai daļai Kurzemes pāri brāzies negaiss, atnesot milzu krusu un spēcīgas vēja brāzmas. Neticējām, ka Latvijā kas tāds iespējams,” saka Tumes pagasta “Alpukalnu” māju saimnieki, kam vētra otrdien nopostīja gandrīz visu mūža laikā iekārtoto. Savā ceļā iznīcinot ēkas un ar saknēm izraujot kokus, cauri viņu pagalmam brāzās virpuļviesulis, laimīgā kārtā vien nedaudz aizskarot dzīvojamo māju, kur, šausmās sastinguši, stihiju tobrīd vēroja pieaugušie un raudāja bērni.

Vētra Tukuma novada Tumes pagastā otrdien atnāca kā parasti, pakāpeniski ceļoties vējam un mācoties debesīm. Šoreiz gan pamale bijusi īpaši melna.Tiešām melns kā ziemas vismelnākajā naktī pārcēlās pāri. Sākās vējš, no sākuma parādījās krusa, lieli krusas graudi, un tad bērni sāka raudāt, mēs vienkārši aiztaisījām ciet visu, ko varēja aiztaisīt, un staigājām uz riņķi. Tad mēs redzējām pie loga, kā paceļas jumts un nosēžas mums pie mājas logiem,” stāstīja “Alpukalnu” saimniece Laura CelmaPilnībā nopostot kūti, “Alpukalnu” pagalmā bija ienācis virpuļviesulis. Tāpat kā filmās. Mēs domājām, ka nekas tāds pie mums nevar notikt, bet izrādās, ka var. Dzirdējām, ka viss lūst, grab, visi koki ar saknēm ir izrauti,” sacīja Celma. Nu jau izpostītā bērzu birzs reģistrēta kā parks, un tai ir aizsargājamās teritorijas statuss. Birzī augušas naktsvijoles, kuras nopostītas. Tagad daudzu bērzu vietā pret debesīm kā šķēpi slejas asas šķēpeles. Vēl iespaidīgāks skats paveras no augšas – vecie bērzi ar visām saknēm izrauti no zemes un guļ kā sērkociņi. Zem tiem palikusi pirts un vairākas citas ēkas. Ar koku atlūzām pilna arī aka, kuras vāku norāva vējš. Par milzīgo vētras spēku liecina arī lidojošo šīfera gabalu pilnībā sacaurumotais mašīnas korpuss, atsevišķās vietās tajā redzami pat caurumi, kur spīd cauri, un šur tur vēl palikušas šīfera šķembas, kas kā asmeņi iedūrušies korpusā.

Zemāk dažas bildes:

 

2017,gads 22.augusts: Divi ūdensstabi nobildēti arī Kolkas pusē.

dddd

2017,gads 22.augusts: Ūdensstabs pie Liepājas dienvidiem. Parādiba fiksēta ap 11:50 Pērkonē, apdzivotā vietā Kurzemes dienvidrietumos, Nīcas pagastā. Aculieciniece filmeja to ražas novākšanas brīdi no kartupeļu lauka. No bailēm sastingam- lakoniski viņa raksturo savas emocijas.

2017,gads 20. jūnijs, Sigulda, Judaži. 

Virpuļviesulis, kas otrdien gāja pāri Siguldas pagasta Jūdažu ciema apkaimei, visticamāk, izraisījis vēja brāzmas virs 50 metriem sekundē, liecina Eiropas bīstamo laikapstākļu datubāzē publicētais novērtējums. Izvērtējot fotogrāfijas un videomateriālus ar stihijas radītajiem postījumiem, eksperti secinājuši, ka virpuļviesuļa spēks Fudžitas skalā atbilst F2 tornado. Šādas kategorijas viesulis parasti plosās 100-250 metru platā joslā, laužot un ar saknēm izgāžot lielus kokus, sagraujot vieglas konstrukcijas būves un sabojājot jumtus citām ēkām, kā arī izgāžot logus augstceltnēs un ar lielu spēku triecot nelielus priekšmetus. Lielais viesulis Siguldas novada Siguldas pagastā plosījās otrdien ap plkst.12 dienā, turklāt to nepavadīja pērkons. Parasti virpuļviesuļi veidojas zem pērkona negaisa mākoņiem. Pēc dabas stihijas vesels ciems palicis bez elektroapgādes, tāpat vairāki nami bojāti. Vislielākie postījumi nodarīti ūdens atpūtas bāzei Siguldas bebri. Tur koki vietām sagāzti krustu šķērsu, kad varētu liecināt, ka Siguldas novadā plosījies virpuļviesulis. Siguldas novadā otrdien plosījies virpuļviesulis jeb tornado, kura laikā ar visām saknēm izrauti vai nolauzti simtiem koku. Teritorija ir cietusi ļoti! Dzīvi koki te nav palikuši!” – tā par piedzīvoto tornādo Siguldas novadā stāsta īpašuma, kuru vētra kā salmiņus nogāzusi vairākas desmitgades vecus kokus, saimnieks.

2016,gads 15. augusta, Liepāja.

Pirmdienas pēcpusdienā jūrā pie Liepājas novērots ūdens stabs jeb virpuļviesulis virs ūdens.Latvijas piekrastē šovasar novēroti vairāki ūdens stabi un arī šajās dienās laika apstākļi ir piemēroti to attīstībai – ūdens virsējie slāņi jūrā ir silti, bet mūsu reģionā ieplūdušas aukstas gaisa masas, kas veicina strauju lietus gubu mākoņu veidošanos virs jūras.

FOTO:  Renars Rezevskis   Notikuma ilgums apmēram no 15:45-16:01. Bildes Uzņemtas no Grobiņas.Pārvietojies no Ziemeļiem uz Dienvidiem gar krasta malu.

 

 2016,gads 15. augusts, Jūrmala, apmēram dienas vidus.
Manis paša uzņemtie nelielu virpuļu/ūdensstabu foto kas bija vērojami Jūrmalā pirms negaisa…
 2016, gads 4. jūlijs, Saulkrasti.
4.jūlija vakarā  ap pl. 22:40 Saulkrastu piekrastē novērots ūdensstabs, vēsta pašvaldība.

Foto: Šovakar, 22:56, Saulkrastos virs jūras novērots virpuļviesulis.

Lai arī ūdensstabi virs jūras Latvijas piekrastē var izveidoties visa gada garumā, visbiežāk tie rodas vasaras beigās un rudens sākumā, liecina novērojumi.Ūdens temperatūra Baltijas jūrā augustā parasti sasniedz gada maksimumu, bet ar rietumu, ziemeļrietumu vējiem no augusta vidus arvien biežāk sāk ieplūst vēss un mitrs gaiss.  Siltais ūdens un vēsais gaiss ir galvenie elementi, lai rastos ūdensstabs.Ūdensstaba veidošanās pirmā pazīme ir tumšs ūdens aplis, ko gan nevar novērot no krasta, bet no skatoties uz jūras virsmu no augšas. Vēlāk no mākoņa pamata uz šo punktu sāk nolaisties piltuvveida mākonis, vienlaikus virs ūdens vējš jau griežas virpulī, šļakstot ūdeni pa apli. Ūdens stabs ir pilnībā izveidojies, kad piltuvveida mākonis sasniedz ūdens virsmu.

Ūdensstabi ir daudz vājāki par tiem virpuļviesuļiem, kas spēcīgos negaisos veidojas virs sauszemes. Lielākoties ūdensstabi ir tik vāji, ka nemaz neuzsūc sevī ūdeni no jūras virsmas. Ja ūdensstabam izdodas sasniegt krastu, tas parasti dažu sekunžu laikā izgaist, jo zaudē savu enerģijas avotu – silto ūdens virsmu.

Citviet pasaulē, tropiskos reģionos, veidojas ūdensstabi, kuri var pāraugt spēcīgā virpuļviesulī – tornado, un tie, sasniedzot krastu, var arī neizzust un nest postījumus.

Mūsu reģionā ūdensstabi ir vāji, taču peldētājiem no tā vienalga jāizvairās, tāpat arī laivām un citiem peldlīdzekļiem tie var nodarīt postu, apgāzt un noslīcināt.

Pēdējos gados arvien biežāk parādās ziņas par ūdensstabiem Latvijas piekrastē. Nav pazīmju, ka tie būtu kļuvuši biežāki, taču mūsdienu tehnoloģijas ļauj tos biežāk nofotografēt vai nofilmēt un īsā laikā ziņas var izplatīties sociālajos tīklos vai ziņu portālos.

2015,gads 30. augusta, Rīgas līcis

Vakarā Rīgas jūras līcī izveidojies virpuļviesulis, ko “Delfi” lasītājam Aigaram izdevies arī nofilmēt.Dabas parādība novērota pulksten 17:13. “Kad bijām nobraukuši kādas 15 juras jūdzes no Roņu salas ostas virzienā uz Mērsragu, saka veidoties tornado,” piedzīvoto raksturo Aigars.

2015,gads 16. jūlijs, Igaunija.

16.jūlijā pie Igaunijas salām bija visai iespaidīgs ūdensstabs (un otrs mazāks virpuļviesulis). 

Udensstabs Igaunijā, VIDEO

2015. 17. jūnijs: Velna slota Rīgā.17.jūnija vakarā Kasparu un viņa draugus pārsteidzis virpuļviesulis Rīgā, kas bija novērojams Iļģuciemā! Aculiecinieks stāsta: “Virpuļviesulis “uzgaudojis” Pulka ielā 3. Video uzņemts aptuveni pulksten 18:00!” . Aculiecinieks stāsta: “Virpuļviesulis “uzgaudojis” Pulka ielā 3.

Aculiecinieka video:

2013.gads, 4. septembris. Neliels virpuļviesulis (ūdensstabs) Vidzemes pludmalē. Novērošanas vieta ir jūrmala nedaudz aiz Carnikavas (uz Rīga pusi).
Laiks aptuveni 07:00, 4. septembris, 2013.
Viesulis gan diezgan ātri pazuda. Krāšņas līča efekta foto, kur nokļuva arī ūdensstabs kadrā.Fotografiju autors ir Rihards88, Fotoblog.

2013.gads, 30.augusts: Piektdienas rītā Kurzemes piekrastē pie Papes novērota ūdensstaba veidošanās.Aculiecinieki vēstī, ka ūdensstabs nav sasniedzis ūdens virsmu un pēc īsa brīža virpulis izgaisa.Foto autors  Orkaans

2013.gads, Otrdiena, 13. augusts. Virpuļviesulis Raiskumā, nopietni postijumi. Cilvēki, kas Raiskumā otrdien piedzīvoja virpuļviesuli, to atceras ar izbīli, vieglām šausmām un pārsteigumu, ka tepat Latvijā kas tāds vispār ir iespējams.Pārdevēja Sandra otrdien strādāja Raiskuma veikalā, kuram ap pus pieciem pēcpusdienā viesulis brāzās pāri. Viņa atceras, ka iepriekš nekas neliecinājis par virpuļa tuvošanos. Parasta pēcpusdiena, “it kā sāka nedaudz smidzināt lietus, tad vienā brīdī satumsis un sākās skaļa šņākoņa. Dauzījās durvis, lūza koki, kļuva tumšs kā naktī…”. Tas bija kā filmās, atceras Sandra, stāstot, ka arī postījumi nav no mazajiem.Man uz veikala joprojām ir nolauzti koki, tālāk, kur gāja virpulis izgāztas ābeles, sapostīts gateris un dīķī ienesta vesela vistu kūts,” stāsta pārdevēja Sandra.Tobrīd bijis grūti aptvert, kas noticis, jo stihija plosījusies ne ilgāk par minūti.Raiskuma tuvumā esoša kempinga īpašniece Ina Leimane virpuli redzējusi no malas. Izdzirdējusi lielu šņākoņu, pamanījusi, ka no ciemata centra puses pār ezeru tuvojas virpulis. Tas bijis gluži kā tornado, no mākoņa malas nolaidies stabs, bet pie zemes ap to rotējušas dažādas lauskas un viesuļa savākti priekšmeti.Raiskuma centrā nogāzti aptuveni divdesmit koki, no kuriem astoņi atradās Raiskuma parkā, vairāki koki pie Raiskuma ezera, viens koks uzgāzies uz ceļa braucamās daļas, divi koki uzkrituši veikalam, norauti vairāku ēku jumtiem šīferi, vairākas āra tualetes iepūstas dīķos, nodarīti postījumi privātmāju teritorijās, nolaužot tajās skujeņus.Virpuļviesuļa galvenais iemesls otrdien bija vēsās gaisa masas, kas, plūstot pār silto Baltijas jūru, veicina pamatīgu gubu mākoņu veidošanos. Lielajos lietus gubu mākoņos notiek strauji atmosfēras procesi, kuri retos gadījumos izraisa virpuļviesuļus.

2013.gads,Trešdiena, 2013. gada 14. augusts. Virpuļviesulis (ūdensstabs ) virs Baltijas jūras. Kādam zviedram izdevies virs Baltijas jūras uzņemt iespaidīgus kadrus, kuros redzams varavīksnes ieskauts virpuļviesulis. 54 gadus vecais Lāšs Lundkvists neparasto ainavu nofilmējis trešdienas rītā no savām mājām Snēkas pilsētā Gotlandes salas ziemeļos.Lundkvista uzfilmētos dramatiskos kadrus papildina varavīksne, kas apņem virs jūras izveidojušos ūdensstabu.

2013.gads, 24. jūnijs.24. jūnijs 11:30 : Noķerts mazītiņš tornādo. Kalna Anzēni, Rundāles novads, foto autors ir Zigurds Gustiņš.

2013.gada maija sākums. Virpulis no skaidram debesīm jeb velna slota. Noveroju un nofotografeju pats pastaigas ar sunilaikā,dienas vidū, Rigā, Zolitudē. Pēkšni uzpūta vējš un sagriezas virpulis,kas pacela gaisā putekļus, smiltis un visadas sīkas drazas vairāku metru aukstumā. rotedami tie pārvietojas kādu laiku uz priekšu un tad virpulis noplaka,izzuda…

Zemāk apskatamā galerijā redzamas dažadu aculiecinieku tornado un udensstabu fotografijas, ka ari to postijumi. Fotografijas pārsvara uzņemtas no 2008. līdz 2012. gadam Latvijas teritorijā, ka arī Lietuvas pierobežā un virs Baltijas jūras. Redzamo notikumu vietas un laiks rakstīti bildēs vai arī piemineti sarakstā zemāk.

#TORNADO .2011 g. 27. jūlijā Lietuvā,Negaisa laikā tika novērots visai specigs virpuļviesulis Šauļu rajonā. Tornado atnesis visai lielus postijumus,sagrava ekas un noplēsa jumtus,tika nolauzti simtiem koku. Notikumam daudz liecinieku, foto un video, daži no foto ir zemāk.  .VIDEO     

#TORNADO(virpuļviesulis) Nīcā VIDEO

# Virpuļviesulis ALLAŽOS,26 jūlijs. 2011 gads (foto nav, Zinu agentura BNS) Otrdienas, 26.jūlija, pēcpusdienā Allažu pagasta dienvidaustrumu daļa cieta no virpuļvētras jeb tornado, informēja Siguldas novada dome. Astoņu dzīvokļu mājai “Līdumi” vējš norāva jumta konstrukciju un noārdīja skursteņus, bet netālu esošajai kazkopības saimniecībai “Lielgrodes” pilnībā sagrāva šķūni.

#FOTO# 09.07.2008 Liepājas rajonā novēro virpuļviesuli: novērotais virpuļviesulis nekādus postījumus nav nodarījis, aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Liepājas brigādes inspektore Rita Seļezņeva.
Sinoptiķe Alla Treskaļova pastāstīja, ka virpuļviesulis ap plkst.8.25 izveidojies virs Baltijas jūras, 15 minūtes virzījies krasta virzienā un to sasniedzis Liepājas rajonā starp Pērkoni un Bernātiem. Sasniedzot krastu, virpuļviesulis sadalījies un tālāk zemes iekšienē nevirzījās

FOTO #1un2  Virpuļviesulis Aizkraukles pagastā nolauzis 30-40 kokus, traumējis govi, sabojājis garāžas un pagraba jumtu, kā arī nodarījis virkni citu postījumu.Virpuļviesulī visvairāk cieta “Ignatu” mājas, kur aptuveni sešu metru augstumā virs zemes tika nolauzti vairāki koki. Vairākus kokus, kuri nelūza, virpuļviesulis izgāzis ar visām saknēm. Krītošie koki sabojājuši garāžas un pagraba šīfera jumtus.

FOTO#3 : Novērots 22.o5.2009. pie Ikšķiles uz Daugavas upes.ap pulksten 15:05 netālu no Ikšķiles, blakus Ikšķiles katoļu baznīcas drupām, virs Daugavas tika novērots virpuļviesulis. Stabs nāca līdz pašam ūdenim un parādība ilga aptuveni 3-4 minūtes. Pēc radara datiem, šis intensīvais lietus mākonis izveidojās ap plkst. 14:40 netālu no Baldones, pieņemoties spēkā, virzījās ZAA virzienā un izzuda ap 18:00 netālu no Cesvaines

FOTO#4   Virpuļviesuļa postijumi Raunā,Pēc aculiecinieku informācijas 5. martā 2008.g. Cēsu rajona Raunas pagasta Rožu ciemā spējš, pāris minūšu ilgs virpuļviesulis norāva ēkām jumtus un izgāza kokus. Lielajā vējā koks uzkritis uz garāžas un sadragāja divas tur esošas automašīnas.

Foto #5  virpuļviesulis 14 julija 2008 g gāja šaurā joslā no Jēkabpils rajona uz Preiļu rajonu – Dunavas pagastu, tālāk uz Jersikas pagastu, Līvāniem un Turku pagastu, – stāsta aculiecinieki.

FOTO #6  2009 g. 21 aprilī Staburaga pagastā novērots virpuļviesulis, “Puķīšu” mājas saimnieks Pēteris Kolosovs stāstījis, ka ap pulksten trijiem pēcpusdienā sadzirdējis pamatīgu rūkoņu un novērojis, ka no mežmalas tuvojas trīs vai četrus metrus plats virpuļviesuļa stabs.
.Mājas saimnieks Pēteris Kolosovs atzinis, ka neko tamlīdzīgu savā dzīvē nebija pieredzējis. Virpulis pēc neilgām jukām pats izgaisis.
„Bija ap pulksten trijiem pēcpusdienā, vēja gandrīz nebija. Pēkšņi sadzirdēju pamatīgu rūkoņu. Domāju, pa netālo meža ceļu brauc kāda liela automašīna, taču, tad pamanīju, ka no mežmalas tuvojas trīs vai četrus metrus plats virpuļviesuļa stabs,” sacījis Kolosovs. „No pārsteiguma nespēju pat pakustēties”.
Virpulis mēģinājis pacelt salmu ruļļus, tad atrāvis no zemes siena nojumi, ko spējis gan nest tikai vienu metru, tad iegriezies dīķī un izveidojis ap diviem metriem augstu ūdens stabu

FOTO #7 2009 g 15 augusts Bernātos (uz D no Liepājas) novēroja nelielu virpuļviesuli ap pl. 14 00. Velak tas tumšais makonis atnesa lietusgazi ar negaisu.

FOTO# 8   2009 g    Dabas parādību – vēja virpuli 4.septembrī ap pulksten 20.34 no sava balkona fiksējis kāds Ezerkrastā dzīvojošs liepājnieks.

FOTO FOTOBANKA.lv Virpuļviesuli kas ir ne tikai redzēti ,bet ari nofotografēts.2003.gada augusta ritā- 4 tornado Rigas jūras līcī.Foto var redzēt un nopirkt http://www.fotobanka.lv Meklētājvārds-tornado-… Tie varetu būt ta saucāmie udens stabi.
Veiksmīgais fotogrāfs ir D.Leimanis.

FOTO -Zante,28 jūlijs 2010. 28. jūlija dienas beigās – tika piedzīvots masīvs negaiss ar virpuļviesuli. “Tad nu sākās. NO DA puses sāka nesties palielam ūdenskritumam līdzīgs troksnis. Vispirms domāju: gāziens pastiprinās, tad domāju – vētra nāk. Bet, paskatījies uz koku galiem, redzēju – vējš vien 7-12m/s brāzmās, vienvārdsakot, nekas sevišķs. Bet troksnis nesās no mājas otrās puses… Caur logu redzēju – “0” redzamība. Vienā virzienā aiz haotiskiem miglas blāķiem, kas jaucās ar lietusstraumēm pilnībā, pazuda koku rinda, kas no mājas ZA virzienā ~ 150 metri. Miglas blāķi nesās dažādos virzienos, redzējās – mākoņi pilnībā uz zemes nolaidušies. Viss tai virzienā saplūda vienā pelēkumā. Miglas blāķi pārnesās ZR virzienā uz blakus esošo koku rindu. Tā vienas sekundas laikā noliecās uz ZR pusi, nākamjā sekundē ZA virzienā… Apmēram 30m/s vēja brāzma.
Tai miglas blāķī koki saliecās teju puslokā, tad sekundes laikā uz otru pusi. It kā gaiss spiestu no augšas. Viss negaidīti ātri beidzās… Pilns liecinieka smalks apraksts ir ŠEIT

FOTO Kuršu kāpas,18.augusts 2010, LT. 18. augustā 2010 ap pusdienlaiku negaisa mākoņa malā Kuršu kāpās aptuveni 10minūtes varēja vērot virpuļviesulu, skaisti. Tas gan Lietuvas teritorijā,bet tepat vien ir tuvu Latvijai,turklat šis virpuļviesulis bija ļoti izteiksmigs. ŠEIT ari video

FOTO Jūrmala, 28. augusts 2010 Aculieciniece Andželika raksta, ka virpuļviesulis novērots virs Dzintaru koncertzāles Jūrmalā ap plkst. 20:30. Savukārt Juris Ailis atsūtīja ap to pašu laiku pludmalē virs jūras novērota virpuļviesuļa foto. Portāla “Delfi” lasītāji atsūtījuši sadaļai “Aculiecinieks” fotoattēlus ar sestdien Jūrmalā novērotu virpuļviesuli.

FOTO Mini tornado virs Rīgas… Piektdiena, 27.augusts (2010), plkst.14:18 Virs Rīgas novēro virpuļviesuli. Šodien virs Rīgas verēja novērot nelielu virpuļviesuli. Tam gan nepietika jaudas, lai sasniegtu zemi, tomēr izteiktais viesuļa konuss piesaistīja daudzu garāmgājēju uzmanību.

FOTO Virpuļviesulis Tūjā, 25.06.2011  25.jūnijā, ap 16.00 Tūjas pludmalē varēja redzēt, kā virs jūras plosās virpuļviesulis,- ziņoja aculiecinieks Andris.

FOTO  2011.g. 2. septembrī, Tūjas piekrastē redzēti četri virpuļi, kas izlauzušies no mākoņiem.Mārtiņš: Esmu Saulkrastu pludmales glābšanas dienesta darbinieks, un arī tieši redzēju šo skaisto skatu. Pats mēģināju uzņemt foto bet diemžēl ar telefonu bija pašvaki 😦 Blakus šim skaistajam dabas untumam kuģoja arī kuģis, nezinu kāpēc šie nav foķējuši vai filmējuši, jo šādu skatu reti kad redz! Šis skaistums bija aptuveni 3-5km dziļumā jūrā no kāpu līnijas! Bija doma kad būs vēl viens tieši blakus, bet laikam tomēr spēks nepietika.

FOTO Virpuļviesulis Salacgrīvā 8.09.2011     Sestdien vietām Kurzemē un Vidzemes ziemeļrietumos novērots virpuļviesulis, spēcīga krusa un pērkona negaiss, pavēstīja aculiecinieki. Justīne Borozdina, kas sociālajā tīklā “Twitter” publicēja fotogrāfiju ar virpuļviesuli, apstiprināja, ka sestdien ap plkst.17 Salacgrīvas novada Lāņos novērots virpuļviesulis, to pavadīja spēcīga krusa.Tāpat saņemtas ziņas par pēcpusdienā novērotu virpuļviesuli Kandavā. Arī vietām Kurzemē kritusi pamatīga krusa un ducinājis pērkons.

FOTO 12.08.2011 ap 18:00 Virpuļviesulis plosijās Rugāju novada Skujetnieku ciemā. Kā stāsta vietējie iedzīvotāji, ap pulksten sešiem vakarā gaisā izveidojies virpulis, kam līdzīgs redzēts tikai asa sižeta filmās, tas dažu minūšu laikā ciemu pārvērtis līdz nepazīšanai — norāvis mājām jumtus, izgāzis simtgadīgus kokus un radījis nopietnus finansiālus zaudējumus gan iedzīvotājiem, gan pašvaldībai

FOTO  7. jūlijā 2012.g Nīcas pagasta iedzīvotājus nepatīkami pārsteidza viesuļvētra, kas – lai gan ilga tikai dažas minūtes – nodarīja diezgan lielus postījumus. Vētra nākusi kopā ar krusu un tās kontā ir gan nolauzti koki, gan izpostīti stādījumi.

FOTO  2012.g.13. jūlijā ap plkst.14.20, Kolkas ragā novērots un uzfilmēts neliels, jauks “tornado”, kas izveidojās Rīgas jūras līča pusē. Ilgums apmēram 5-6 minūtes,” redzēto apraksta Uldis Krustiņš.Ziņu aģentūra BNS norāda, ka redzētais ir ūdens stabs

FOTO 2012.g.  15.jūnijā ap plkst. 14:50 Virpuļviesulis Rugāju novada “Zeltiņos” kārtīga negaisa un zibšņu laikā, kā arī pēc krusas, sāka veidoties dūmakains mākonis, kurš strauji pieņēmās lielumā…, kam sekoja lietus un krusa. Rugāju pagasts, Rugāju novads. 15/06/2012 foto: Vita Daukste

FOTO 2012.g. 21.jūlijā Ventspils novada Jūrkalnē novēroti vairāki nelieli virpuļviesuli jeb tornado. Par to  aculiecinieki šodien ziņo dažādos sociālajos tīklos.Vairāki cilvēki tviterī raksta par neticamo un iespaidīgo skatu, kāds tobrīd bijis – virpuļviesulis burtiski pārgājis pāri.  Meteorologi šo virpuļviesuli oficiāli nav reģistrējuši, bet norāda, ka laika apstākļi bija tādi, lai šāds virpuļviesulis izveidotos. Ūdens temperatūra jūrā bija aptuveni +18 grādu, bet pusotra kilometra augstumā gaisa temperatūra nesasniedza +5 grādus. Šādi temperatūras kontrasti ir faktors, kas veicina viesuļu veidošanos.

FOTO 2012.g. 10 augusts. Latvijā atkal virs līča novērots ūdensstabs jeb virpuļviesulis, Šoreiz novēroju to pats, zinot, ka prognozes bija labvēligas šaiparādibai, devos pie jūras vērot. Un izdevās noķert! Paradiba ilga dažas minutes no neliela negaisa mākoņa, kas aktīvi attistijas. Noverots Jūrmalā, Lielupes tuvumā ap pl 21:30.

FOTO 2012.g. 28 augusts. Vēl viens manis noķertais virpulītis 🙂 No sava loga, Rigā Zolitudē pēkšni pamaniju virpuļa snuķi, kas rotedams laidās lejā… keros piefotoaparata un nobildeju. Paradiba ilga 5-6 minutes, tad izzuda. Droši vien udensstabs virs Daugavas vai Rīgas līča…

Mani virpuļu Foto.

Citu aculiecinieku virpuļviesuļu foto

9 komentāri »

 1. Baigi labais apkopojums:)

  Komentārs no raitis_sametis — 20 septembra, 2009 @ 7:38 AM

 2. Patīk šis apkopojums!

  Komentārs no raitis_sametis — 20 septembra, 2009 @ 8:02 AM

 3. Man ir tikai viens jautājums – vai mūsu valsts glābšanas dienestiem ir rīcības plāns, ja tāds virpuļviesulis kā 1986.gadā izveidotos Rīgas teritorijā…

  Vislielākā iespēja tam būtu, ja virs Latvijas sadurtos 2 spēcīgi cikloni, pa vidu tiem būtu rimstošs anticiklons (1 ciklons no Atlantijas, no ZR puses, 2 ciklons būtu Vidusjūras ciklons, no DA puses…)

  Komentārs no Elvijs — 14 oktobr, 2009 @ 12:21 PM

  • Manuprāt tā pat viss bija skaidrs, ka šādam ir jāgatavojas. Jebkurš pārmērīgs karstuma vilnis, pēc kura seko vismaz 20 grādu kritums, nesīs vētru. Šoreiz tas jau bija 30 grādu kritums.

   Komentārs no Guntars — 8 jūlija, 2019 @ 8:29 AM

 4. kapec ne:)

  Komentārs no online — 30 decembr, 2009 @ 3:18 AM

 5. Interesanta lapa. Man pašam arī ir neliels projekts http://www.laika-prognoze.lv Būtu pateicīgs, ja varētu ievietot linku uz šo lapu savā blogā. Tur iespējams apskatīt laika prognozi 5 dienām daudzām Latvijas pilsētām, piejūras pilsētām tiek parādītas arī windguru ziņas.

  Komentārs no eseja — 9 jūlija, 2012 @ 1:19 PM

 6. Šis ir pirmais blogs par laikapstākļiem, ko man izdevies atrast. Vai Latvijā ir daudz tādi? Mēs varētu sadarboties.

  Komentārs no eseja — 9 jūlija, 2012 @ 1:21 PM

 7. Wow, satriecoši foto! Un raksts tik pat satriecošs,cik blogs!
  Ļoti labi :)!

  Komentārs no zanisdarks — 6 februāris, 2015 @ 7:54 AM


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: