INTERESANTU LAIKAPSTAKĻU UN METEOPARADIBU FOTO

20 marts, 2017

20.03.2017 – 26.03.2017. Nedēļa sāksies lietaina, bet beigsies ar sausu mēreni siltu laiku.

Filed under: agrs pavasaris, jūrmala, lietus, marts, mierigi laikapstakli, Prognoze, sals, siltums — Birkas: , , , , — Gubumakonis @ 11:18 AM

Nedēļas pirmajā pusē Latvijā debesis vēl bieži klās mākoņi, gaidāmi nokrišņi, pārsvarā lietus, bet turpmāk laiks būs sauss, liecina prognozes. Nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā noteiks gaisa masu plūsma no rietumiem, tādēļ  nokrišņu zonas viena aiz otras šķērsos teritoriju. Neliels lietus šodien gaidāms teritorijas lielākajā daļā, bet otrdien līs stiprāk. Savukārt trešdien īslaicīgs lietus gaidāms vien vietām Latvijā, informē LVGMC.

Nedēļas pirmā pusē gaidāms arī stiprāks dienvidu, dienvidrietumu vējš, īpaši trešdien, kas daudzviet Latvijā sasniegs vēja brāzmas līdz 15-19 m/s.Nedēļas otrajā pusē, paaugstinoties atmosfēras spiedienam, mākoņi izklīdīs, spīdēs saule, būtiski nokrišņi vairs nav gaidāmi. Tāpat arī pierims vējš.Nedēļas griezumā pieturēsies salīdzinoši silts laiks.

Naktī uz otrdienu Latviju no rietumiem sāks šķērsot siltā atmosfēras fronte ar plašu nokrišņu zonu. Nakts otrajā pusē Kurzemē, bet no rīta un līdz dienas vidum valsts centrālajā un austrumu daļā gaidāms lietus, brīžiem līs diezgan stipri. Vidzemē lietum var pievienoties arī slapjš sniegs. Arī trešdien vietām, pārsvarā valsts austrumos, gaidāmi nelieli nokrišņi, bet nedēļas otrajā pusē iestāsies sauss laiks.

Gaisa temperatūra līdz trešdienai naktīs būs 0..+5 grādi, dienās +5..+10 grādi, bet nedēļas otrajā pusē, kad debesis bieži būs skaidras, naktīs daudzviet gaidāms neliels sals, gaisa temperatūra pārsvarā -4..+2 grādu robežās, bet dienā gaisa temperatūrai būs tendence paaugstināties.  Nedēļas otrajā pusē, saulei uzspīdot, gaisa temperatūra paaugstināsies vēl par 2 līdz 4 grādiem, pārsniedzot vietām +10 grādu atzīmi.

Saskaņā ar pašreizējām prognozēm siltākais laiks gaidāms ceturtdien un svētdien, kad temperatūra daudzviet pārsniegs +10 grādu atzīmi, bet vēss laiks saglabāsies jūras piekrastē Kurzemē un Rīgas līča piekrastē Vidzemē, jo nedēļas otrajā pusē valdošie būs rietumu puses vēji.

23.marts: Ceturtdienas pēcpusdienā gaisa temperatūra Rīgā sasniedza +11,1 grādu, tādējādi 23. marts ir kļuvis par līdz šim siltāko 2017. gada dienu, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.

Piektdien dienā pastiprināsies ziemeļrietumu vējš brāzmās līdz 10-13 metriem sekundē. Nakts gaitā un rīt mākoņu daudzums būs mainīgs, dienā starp mākoņiem spīdēs saule, būtisku nokrišņu nebūs. Minimālā gaisa temperatūra naktī -3..+2 grādi, maksimālā dienā +3..+8 grādi. Ja nedēļas sākumā prognozes liecināja, ka līdz ar ceturtdienu iestāsies sausa laika periods, jaunākās prognozes ir mainījušās, rādot, ka sestdien nelieli nokrišņi iespējami daudzviet Latvijā. Piektdien un sestdien vējš iegriezīsies no ziemeļrietumiem, tādēļ pie mums ieplūdīs vēsāks gaiss, temperatūra sasniegs +4..+9 grādus, turklāt sestdien daudzviet gaidāmi īslaicīgi nokrišņi, pārsvarā lietus, vietām iespējams slapjš sniegs. Naktīs daudzviet mazliet piesals. Svētdien nokrišņu nebūs, kļūs par kādu grādu siltāks, vienīgi valsts austrumos varētu būt daudz mākoņu.

 

23. marts – Pasaules meteoroloģijas diena.

Avots- LVGMC.

2017.gada Pasaules meteoroloģijas dienas  tēma – izpratne par mākoņiem. Mākoņiem ir ļoti būtiska nozīme, gatavojot laika prognozes un brīdinājumus. Tomēr mākoņi ne tikai iespaido ūdens ciklu un klimata sistēmu kopumā – tie ir iedvesmojuši arī  māksliniekus, dzejniekus, mūziķus, fotogrāfus un neskaitāmus citus entuziastus. Izpratne par mākoņiem ir 2017. gada Pasaules meteoroloģijas dienas tēma, lai uzsvērtu mākoņu milzīgo nozīmi uz laika apstākļiem, klimatu un ūdeņiem. Mākoņi ieņem centrālo vietu laika apstākļu novērojumos un prognožu veidošanā. Mākoņi ir viena no galvenajām neskaidrībām pētījumos par klimata pārmaiņām: mums ir nepieciešama labāka izpratne gan par to, kā mākoņi ietekmē klimatu, gan par to,  kā klimata pārmaiņas ietekmēs mākoņus. Mākoņiem ir kritiska loma ūdens (apmaiņas) ciklā un ūdens resursu globālajā sadalījumā.

Līdztekus Pasaules meteoroloģijas diena dod iespēju cildināt mākoņiem raksturīgo skaistumu un estētisko pievilcību, kas ir iedvesmojusi māksliniekus, dzejniekus, mūziķus, fotogrāfus un neskaitāmus citus entuziastus visā cilvēces vēsturē.

Pasaules meteoroloģijas diena iezīmē jauna izdevuma “Starptautiskā mākoņu atlanta” (International Cloud Atlas) iznākšanu un jaunas lappuses atšķiršanu atlanta garajā vēsturē. Jaunais Pasaules meteoroloģijas organizācijas (PMO) atlants ir kā dārgumu krātuve ar simtiem mākoņu attēlu, ieskaitot arī dažus jaunus klasificētus mākoņu veidus. Tas piedāvā arī citu meteoroloģisko parādību, piemēram, varavīksnes, Saules un Mēness halo, sniega vēja slotas (snow devils) un krusas graudu, attēlus. Pirmo reizi vēsturē atlants ir izveidots digitālā formātā un ir pieejams datoros un mobilajās ierīcēs.

“Starptautiskais mākoņu atlants” ir vienīgais autoritatīvais un visplašākais izdevums mākoņu identifikācijai. Tas ir nozīmīgs mācību līdzeklis profesionāliem meteorologiem, kā arī aviācijā un kuģniecībā nodarbinātajiem. Atlanta reputācija ir leģendāra mākoņu  entuziastu vidū.

“Starptautiskā mākoņu atlanta” izdevuma pirmsākumi meklējami 19. gadsimta beigās. Pagājušajā gadsimtā tas tika pārskatīts vairākas reizes, salīdzinoši nesen – 1987. gadā, pirms interneta „ēras” sākuma, tika veikta papīra formāta izdevuma pārskatīšana.

Jaunākās zinātnes, tehnoloģiju un fotografēšanas iespējas palīdz PMO veikt vērienīgu un vispusīgu uzdevumu – pārskatīt un atjaunināt atlantu ar attēliem, kurus uzņēmuši gan meteorologi, gan mākoņu vērotāji un fotogrāfi no visas pasaules.

Iesaisties mākoņu atlanta tapšanā arī Tu, iesūtot savu mākoņu attēlu, vai sekojot aktivitātēm Pasaules Meteoroloģijas dienas mājaslapā un sociālajos tīklos. Sīkāka informācija – zemāk norādītajās tīmekļa vietnēs.

 

1 komentārs »

  1. jācer, ka ar pavasara iestāšanos atnāks arī siltais laiks!

    Komentārs no Puuka — 20 marts, 2017 @ 11:59 AM


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

WordPress.com blogs.