INTERESANTU LAIKAPSTAKĻU UN METEOPARADIBU FOTO

Spēcigs negaiss un plūdi Riga 16. julijā 2009

Jau iepriekšeja diena un nakts bija sutīgs un pat karsts laiks,kad Riga ari nakti temperatura pieturejas +21+23 gradu robežas ta ari neļaujot izbaudit vesumu pec karstas dienas. Nakts otra pusee un no rita zema spiediena ieplaka jau atnesa merenu un stipru lietu daudzviet Latvijā,ari Rigā,bija noveroti ari negaisi un intensiva zibeņošana ,daļeji negaiss skara ari Rigu. Diena sakas ar makoņainu un siltu,mitru un sutīgu laiku,bija liels gaisa mitrums un diezgan nekomfortabls laiks,kas toties labveligs negaissa makoņu attistibai. Dienas pirmaja pusē sākot no dienvidiem, Latviju šķērsoja aukstā atmosfēras fronte. Karstajam un mitrajam gaisam, sastopoties ar vēsāku gaisa masu, radās ievērojami gubu lietus mākoņi, kuri nesa sev līdzi intensīvu lietu, vietām stipru, pērkona negaisu, kā arī krusu. Vietām tika novērotas arī spēcīgas vēja brāzmas. Fronte aktivi un strauji attistijas izveidojot vairakas stipro nokrišnu un negaisa zonas,gubumakoni auga acimredzami un ļoti strauji un virzijas ari uz Jurmalas,Rīgas pusi.
Spēcīgais negaiss Rīgu sasniedza nedaudz pēc plkst. 15:00, ar brāzmainu vēju, kurš brāzmās sasniedza 22 m/s, ļoti spēcīgu un intensīvu lietusgāzi un zibeņošanu. Daudzviet stiprās vēja brāzmas lauza kokus un atsevišķus koku zarus, kas bija uzkrituši un tramvaju un trolejbusu vadiem, kā arī zem kokiem novietotām automašīnām. Dažviet tika sabojātas veikalu izkārtnes un celtniecības sastatnes, kā arī tika konstatēti īslaicīgi luksoforu darbības traucējumi. Stundas laikā gaisa temperatūra nokritās no +26 līdz +18 grādiem. Rīgas centrā stundas laikā nolija 33 mm nokrišņu, kas izraisīja lietus ūdens kolektoru pārslodzi un Rīgas centrālajā daļā izraisīja pamatīgu lietus ūdens uzkrāšanos. Rīgā applūda ne tikai zemākās ielas, kur parasti pēc stipra lietus veidojas dziļas peļķes, bet arī liela daļa centra ielas. Dažviet ūdens līmenis sasniedza pat pus metra dziļumu. Stipro lietusgāžu rezultātā vietām pilsētā bija izskalotas kanalizācijas lūkas, piemēram, Ģertrūdes ielas un Valmieras ielas, kā arī Bauskas ielas un Ziepniekkalna ielas krustojumā. Stipro lietavu laikā vietām remontdarbu vietās tika aizskaloti norobežojošie vadstatņi. Lietus ūdens skalojās iekšā māju pagrabos un pirmā stāva telpās. Ievērojamus materiālos zaudējumus radīja lietus ūdens iekļūšana pagrabstāva veikalos, kur tika sabojāta prece un apdraudēta cilvēku drošība. Iespējams nopietnākais atgadījums notika Tērbatas ielā, kādā apavu veikalā, kur ūdens strauji appludināja veikala telpas, kas atradās pagrabstāvā un veikalā bija palikusi kāda sieviete, kura, pateicotie garāmgājējiem, tika izvilkta no veikala telpām.
Lietusgāžu un vēja radīto seku likvidēšanai Rīgā operatīvos darbus veica gan ielu, gan luksoforu uzturēšanas uzņēmumi. Lai pēc iespējas ātrāk atbrīvotu brauktuves no ūdens, ielu uzturēšanas uzņēmumi kritiskākajās vietās papildus veica ūdens atsūknēšanas darbus, kā arī attīrīja lietus ūdens notekvietas no lietusgāžu radītajiem sanesumiem. Brauktuves tiek atbrīvotas no nokritušajiem koku zariem.
Lietusgāžu un stiprā vēja rezultātā Krišjāņa Valdemāra ielā netālu no Latvijas Nacionālā teātra uz ielas braucamās daļas bija nogāzts liels koka zars, kā rezultātā satiksmes plūsma pa Krišjāņa Valdemāra ielu bija apgrūtināta. Pēc Rīgas domes Satiksmes departamenta Satiksmes vadības centra informācijas, lietusgāžu rezultātā Rīgā visnopietnāk satiksme bija apgrūtināta arī Krišjāņa Barona ielas, Audēju ielas un Aspazijas bulvāra krustojuma apkārtnē, kā arī Matīsa ielas un Tērbatas ielas krustojuma apkārtnē. Satiksme bija apgrūtināta arī Pētersalas ielā un Krasta ielā, Juglas ielā zem Brīvības gatves pārvada un citviet Vidzemes un Latgales priekšpilsētā.
Tika traucēta 6. un 11. maršruta tramvaju kustība, jo uz sliedēm bija sakrājies augsts ūdens līmenis un tādēļ tramvaji nevarēja turpināt kustību. Savukārt aculiecinieku stāstītais un vēlāk fotoblogos publicētās fotogrāfijas liecināja, ka Matīsa ielā bija izveidojušās tik lielas ūdens peļķes, ka automašīnām nācās apstāties un griezties apkārt, bet velosipēdiem ūdens sniedzās līdz pusritenim. Applūdusi esot bijusi arī ugunsdzēsēju depo Matīsa ielā.
Rīgas rietumu un ziemeļu apkaimēs lietusgāze nebija tik ļoti spēcīgs un ilgstošs, kā galvaspilsētas centrālajā daļā un pilsētas austrumu apkaimēs. Piemēram Rīgas lidostā tika reģistrēti tikai 13 mm nokrišņu. Negaiss ar stiprām lietusgāzēm un brāzmainu vēju tika novērots Latvijas centrālajos rajonos – Rīgas apkārtnē, it īpaši uz A un DA no galvaspilsētas, Ikšķile, Baldone, kā arī centrālā Zemgales daļa – it īpaši Bauska, Bārbele un Skaistkalne.Riga visspecigako gazienu,veja brazmas un pec liecinieku teikta ari krusu dabuja tieši Rigas centrs. Šis negaiss izcelas tieši ar loti intensivu un specigu lietusgazi,ari zibeņosana bija bieža un stipra un ari man pašam sanaca noverot vairakus zibeņus no tuvas distances un vienu loti specigu tieši “virs galvas”.

Zemāk ir apskatamas dažadu aculiecinieku iespaidigakie un interesantakie foto no notikumu vietas-pludi Rīgas ielās negaisa laikā un īsi pēc tam.
informacija no Wikipedijas ,foto izlase no dažadiem avotiem un dažadu autoru fiksetie notikumi :).

Apakšā-manis paša foto-tesmeņveidigie makoņi (mammatus) negaisam virzoties projam un postijumi pie Bastejkalna un ari Vērmanes parkā.

4 komentāri »

 1. Tas, pēc visa spriežot, ir vērmanītī…

  Komentārs no raitis_sametis — 17 jūlija, 2009 @ 8:22 AM

  • Ja,tas ir Vermanitis un ari Bastejkalna apakša fočets ap 22 vakara pec negaisa.

   Komentārs no Gubumakonis — 19 jūlija, 2009 @ 10:29 AM

 2. Nu maakonji iespaidiigi-kaa uz pasaules galu velk..

  Komentārs no miglinja — 19 jūlija, 2009 @ 1:00 AM

 3. … [Trackback]…

  […] Read More: weatherfoto.wordpress.com/negaiss-riga-16-julija-2009/ […]…

  Atsaite no My Homepage — 15 janvāris, 2012 @ 5:33 PM


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: