INTERESANTU LAIKAPSTAKĻU UN METEOPARADIBU FOTO

Un atkal rekordsilti Ziemassvētki, 2013.gads.

Vieni līdzigi un pie tam vēl vētraini Ziemassvētki ir jau piedzivoti 2011. gadā decembrī,kas ari bija ļoti silts.

23.12.2013. Pirmdien visā Latvijā gaisa temperatūra paaugstinājās līdz +5,5..+7 grādiem, un Alūksnē šogad piedzīvots siltākais 23.decembris meteoroloģisko novērojumu vēsturē, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sniegtā informācija.Termometra stabiņš Alūksnes meteoroloģisko novērojumu stacijā pirmdien pakāpās līdz +5,9 grādiem, tādējādi pārspējot līdzšinējo siltuma rekordu – 1974.gadā reģistrētos +5 grādus. Rīgā gaisa temperatūra paaugstinājās līdz nepilniem +7 grādiem, nepārspēts paliek 1974.gada rekords – +7,5 grādi. Vecpiebalgas novadā lietusgāzi un krusu pirmdienas pēcpusdienā pavadīja arī vismaz divi zibens spērieni un pērkona grāvieni, pavēstīja vietējie iedzīvotāji.

24.12.2013. Ziemassvētku vakars izrādījies bijis vissiltākais kopš Latvijā veic meteoroloģiskos mērījumus, pēc datu pilnīgas apkopošanas liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija. Ziemassvētku vakarā Pāvilostā gaisa temperatūra paaugstinājās līdz +8,7 grādiem, tādējādi kļūstot par absolūto maksimālo temperatūru, kas 24.decembrī fiksēta Latvijas teritorijā. Iepriekšējais 24.decembra maksimālās gaisa temperatūras rekords Pāvilostā bija +8,2 grādi 1977.gadā, Latvijā kopumā – +8,6 grādi 1991.gadā. Neparasts siltums valda tikpat kā visā Eiropā. 24.decembra augstākā gaisa temperatūra Eiropā bija +20..+22 grādi Spānijas ziemeļu piekrastē un Kiprā. Pat vietām Norvēģijā gaiss sasila līdz +13, bet Austrijā, Šveicē un Vācijā – līdz +17 grādiem. Daudzviet Eiropā pārspēti siltuma rekordi.

25.12.2013. Trešo dienu pēc kārtas Latvijā krīt siltuma rekordi, šodien lielākais siltums attiecībā pret normu Latgalē – Daugavpilī vienos dienā +6,5°. Daugavpils apkaimē Pirmie Ziemassvētki ir siltākie meteoroloģisko novērojumu vēsturē, siltuma ziņā apsteidzot 1980. gadu, kad tur fiksēti +5 grādi.Šī ir jau trešā diena pēc kārtas, kad Latvijā sasniegti jauni siltuma rekordi. Augstākā gaisa temperatūra – +8,7 grādi fiksēti Ziemassvētku vakarā Pāvilostā, padarot šī gada 24. decembri par siltāko Latvijas vēsturē.

Kopumā decembris- otrais siltākais novērojumu vēsturē

Decembrī gaisa temperatūras novirze no normas ir sasniegusi 2013. gadā vislielāko vērtību. Ar vidējo gaisa temperatūru +2,2ºC, kas ir 4,5 grādus virs ilggadīgās normas, 2013. gada decembris ir bijis otrais siltākais gadu noslēdzošais mēnesis gan ilggadīgajā datu rindā, gan 21. gadsimtā. Vissiltākais Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē ir bijis 2006. gada decembris, tā vidējā gaisa temperatūra bija par vairāk kā diviem grādiem augstāka kā šogad: +4,3ºC. Savukārt visaukstākais ilggadīgajā datu rindā ir bijis 1978. gada decembris, tā vidējā gaisa temperatūra bija -10,9ºC. 21. gadsimtā ar -7,6ºC  visaukstākais ir bijis 2002. gada decembris.

2013. gada decembra nokrišņu daudzums  – 53 mm –  ir bijis līdzvērtīgs ilggadīgajiem vidējiem rādītājiem, tādējādi ierindojot to gan ilggadīgās datu rindas, gan 21. gadsimta decembra mēnešu vidusdaļā. Ar mēneša nokrišņu daudzumu 88 mm vismitrākais gan ilggadīgajā datu rindā, gan 21. gadsimtā ir bijis 2011. gada decembris. Savukārt 2002. gada decembris bija 21. gadsimta decembru vidū ne tikai visaukstākais, bet arī ar vismazāko nokrišņu daudzumu – tikai 30 mm. Ilggadīgajā decembru datu rindā tas bija 16. sausākais, bet vismazāk nokrišņu ir bijis 1953. gada decembrī – tikai 11 mm.

Atbilstoši gaisa temperatūrai 2013. gada decembrī Latvijā vēl turpinājās meteoroloģiskais rudens. Mēneša gaitā diennakts vidējā gaisa temperatūra lielākoties bija virs nulles (1.attēls). Sevišķi silts šim gadalaikam laiks bija mēneša otrajā pusē – no 16. decembra līdz pat mēneša beigām diennakts vidējā gaisa temperatūra Latvijā lielākoties bija +2…+6 grādi, kas ir 6-8, vietām trešajā dekādē pat 9-10 grādus augstāk par normu. Ja mēneša otrā dekāde bija siltāko pirmajā desmitā, tad trešā jau bija Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē vissiltākā, pārspējot līdz šim vissiltāko gada pēdējo dekādi (2006. gadā) par 1,5 grādiem. 2013. gada 25., 28. un 29. decembris pēc vidējās gaisa temperatūras bija vissiltākie līdz šim novērotie. Daudzviet mēneša trešajā dekādē tika uzstādīti jauni konkrētās dienas konkrētajā vietā maksimālās gaisa temperatūras rekordi, bet 24. un 25. decembrī tika uzstādīti arī jauni visas Latvijas  maksimālās gaisa temperatūras rekordi.

2013. gada decembra vidējais vēja ātrums atbilda ilggadīgiem vidējiem decembra rādītājiem.

Kā ziemā reta atmosfēras parādība ir jāatzīmē pērkona negaiss, kurš 7. un 8. decembrī tika novērots gan Rīgā, bet 23. decembrī Vidzemes augstienē.

Ar neparasti siltu laiku ir noslēdzies 2013. gads. Decembra trešās dekādes vidējā gaisa temperatūra bija +4,1ºC, kas ir visaugstākā gada pēdējo 11 diennakšu vidējā gaisa temperatūra Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē.

23.12.2013.

24.12.2013.

25.12.2013

Arī pēc Ziemassvetkiem rekordi turpinās.

Bet ar to silta laika pārsteigumi nav beigušies un sestdien, 28. decembŗī naktī un no rīta četrās meteoroloģisko novērojumu stacijās sasniegts jauns 28.decembra maksimālās gaisa temperatūras rekords, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati. Ainažos termometra stabiņš pakāpās līdz +6,8 grādiem, tādējādi pārspējot 2006.gada rekordu, kad gaiss sasila līdz +5,7 grādiem. Rūjienā par vienu grāda desmitdaļu pārspēts 1975.gadā reģistrētais siltuma rekords – +6,3 grādi. Skultē, Saulkrastu apkaimē, rīta agrumā gaiss sasila līdz +6,8 grādiem, iepriekšējā augstākā gaisa temperatūra 28.decembrī bija +6,3 grādi 1998.gadā. Savukārt Ventspilī naktī par pusgrādu pārsniegts 1975.gada rekords – +6,4 grādi.Visaugstākā gaisa temperatūra pagājušajā diennaktī Latvijā reģistrēta desmitos vakarā Liepājā un Pāvilostā, kur termometra stabiņš pakāpās līdz +8,5 grādiem. Savukārt svētsiena, 29.decembris daudzviet atnesa ilgstošu lietu, nokrišnu daudzums Rīgas apkārtnē sasniedza 12-15 mm. Tuvākas dienās nokrišņi mitēsies un klūs nedaudz vēsaks, tomēr stabila ziema joprojām nav gaidāma. Neparasti lielā un noturīgā siltuma dēļ Latvijā Ziemassvētkos manīti ziedoši kārkli, vītoli, lazdas, virši, rapši un vairāki citi augi. Arī tulpes, krokusi. Baumo, ka Ziemassvētku brīvdienās Latvijas iedzīvotāji ne tikai lasījuši sēnes un cepuši šašliku, bet arī devušies meklēt papardes ziedu.

Zemāk Galerija no Twitterī iesutitajam bildēm Ziemassvētkos un gadumijā.

Komentējiet »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: