INTERESANTU LAIKAPSTAKĻU UN METEOPARADIBU FOTO

Stiprs sniegputenis 1.02 .2010

1.februārī, ciklonam no Ukrainas lēnām virzoties pāri Latvijai, daudzviet ilgstoši sniga un putināja. Pēc novērojumu staciju datiem, visvairāk snidzis Latvijas centrālajā un austrumu daļā, maksimumu sasniedzot Rīgā, kur sniega segas augstums diennakts laikā palielinājies par 22 cm un šorīt sasniedz 50 cm, savukārt Skultē palielinājies par 16 cm, un kopējais sniega segas augstums ir 39 cm.

Neskatoties uz to, ka sākot no 1990-tajiem gadiem Rīgā ziemas sezonā maksimālālais sniega segas biezums ziemas sezonā pārsvarā ir svārstījie 20-30 cm robežās, tomēr atsevišķos gados tas sasniedzis arī 50 cm biezums. Pēdējo reizi 50 cm un vairāk dziļš sniegs Rīgā novērots apmēram pirms 10 gadiem. Tā 1996. gada 17. martā sniegs segas biezums Rīgā sasniedza 52 cm, bet 1999. gada 26. februārī bija 51 cm.
Kopumā 2.februara rītā visā Latvijā sniega segas biezums 2-3 reizes pārsniedz februāra pirmās dekādes normu, bet visbiezākā sniega sega joprojām ir Alūksnes apkārtnē, kur tās augstums sasniedz 56 cm.
Pirmdienas pēcpusdienā uznākušais sniegputenis paralizējis satiksmi Rīgā, un vēl vakarpusē ielās bija manāmi ievērojami sastrēgumi.Sniega segas biezums Rīgā palielinājies par aptuveni 25 centimetriem un radījis haosu galvaspilsētā. Pirmās tieka tīrītas pilsētas maģistrālās ielas, tādēļ braukšana pa rajona nozīmes ielām ir stipri apgrūtināta. No rīta sniega un avāriju dēļ paralizēta satiksme Brīvības gatvē.Sniega dēļ Rīgā ievērojami kavējas sabiedriskais transports, no sabiedriskā transporta kustības saraksta neesot nekādas jēgas, jo visi transportlīdzekļi kavējas.Tramvajiem grūtības sagādā starp sliedēm sablīvētais sniegs, kas ir jāiztīra, savukārt autobusiem un trolejbusiem ir ļoti grūti apgriezties galapunktos. Ielās malās daudz iestigušu sniegā privato automašinu un un ir avarejuši ari dazi autobusi. Daudziem autovaditājiem rits sakas ar ieputinata auto atrakšanu no lielam sniega kupenam un meginajumiem tikt uz galvenam ielām, jo mazas ieliņas vispar nebija tīritas.
Pusmetru biezs sniegs Rīgā nav bijis kopš 1999. gada. Līdzīgi stipra snigšana Rīgā bija 2003. gada 26.-27. oktobrī, kad līča efekta iespaidā Rīgā diennakts laikā (galvenokārt vienas nakts laikā) uzsniga 39 cm. Toreiz nokrišņu daudzums bija aptuveni tāds pats kā šoreiz, vien sniegs bija pufīgāks un tādēļ veidoja biezāku sniega segu.Rīgā un tās apkaimē nokrišņu daudzums bija lielāks par prognozēto – acīmredzot savu lomu nospēlēja līča efekts, jo pēc iepriekšējiem stiprajiem vējiem daļa līča vairs nebija klāta ar ledu, ciklons dabūja papildu mitrumu, ko pārvērta sniegā. Jūras/līča efektu modeļi bieži nenovērtē, šoreiz situācija bija neskaidrāka ledus un aukstā ūdens dēļ, iespējams, ka daži modeļi savos aprēķinos pieņēma, ka līci klāj ledus un papildu mitrums no tā nenāks.

FOTO-Riga,Zolitude sniegputeņa kulminacijas brīdī vakarā un naktī, ka arī nākamaja dienā pēc sniegputēņa.Satelīta un nokrišnu radara atteli ciklona darbibas laikā.

3 komentāri »

  1. Nu jā,tas jau ir kaut kas…Būs,ko atcerēties…

    Komentārs no Maija — 2 februāris, 2010 @ 1:26 PM

  2. Teikšu, kā ir – daudz neatpaliek no Kolkas! Man ne tuvu tik daudz, lai arī gana, tāpat jābrien. Bet tas jau kaut kas sen neredzēts! Būs ko atcerēties! 🙂

    Komentārs no lightning — 2 februāris, 2010 @ 3:11 PM

  3. laba informācija

    Komentārs no Interneta ātrums — 27 augusta, 2010 @ 10:07 AM


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: