INTERESANTU LAIKAPSTAKĻU UN METEOPARADIBU FOTO

21. gadsimta vasaru temperatūras maksimumi Latvijā.

 

Pēc LVGMC datiem.

Latvijā 21. gadsimtā nav bijusi neviena vasara, kurā reģistrētā maksimālā gaisa temperatūra būtu bijusi zemāka par 30 grādiem.

LVĢMC Gaisa un klimata daļas vecākā speciāliste Lita Lizuma stāsta, ka maksimālā gaisa temperatūra gada griezumā parasti tiek sasniegta vasaras mēnešos, visbiežāk jūlijā un augustā. 21. gs. nav bijusi neviena vasara, kurās reģistrētā maksimālā gaisa temperatūra būtu bijusi zemāka par +30 grādiem (skat. tabulu). Bez tam vairākās vasarās maksimālās gaisa temperatūras rekords nav stipri atpalicis no kopš 20. gs. sākuma novērojumu stacijās reģistrētā lieluma, kas ir +36,4 grādi – tas  novērots 1943. gada 4. augustā Daugavpilī. Jāpiemin gan, ka temperatūras rekords reģistrēts novērojumu stacijā, kas tajā laikā atradās Daugavpils pilsētā, savukārt pašlaik novērojumi tiek veikti ārpus pilsētas, Daugavpils lidostas teritorijā. Pārējos vasaras mēnešos līdz šim reģistrētie mēneša absolūtās gaisa temperatūras rekordi ir jūnijā +34,6 un jūlijā +36,0 grādi.  

Runājot par gaisa temperatūras rekordiem un maksimālajām reģistrētajām gaisa temperatūrām, noteikti ir jāņem vērā, ka informācija no LVĢMC monitoringa stacijām var atšķirties no tā, ko rāda termometri, kas novietoti dažādās vietās. Lokālās teritorijās, īpaši pilsētās, apbūves, ielu segumu, zaļās zonas, ūdens objektu tuvuma un citu apstākļu ietekmē gaisa temperatūra pat nelielās teritorijās var ievērojami atšķirties, apgalvo Lita Lizuma.

Interesants fakts, ka novērojumu stacijā Rīgā absolūtais gaisa temperatūras rekords reģistrēts 1858. gada 21. jūlijā, un tas ir bijis +38,3 grādi. Tā kā šajā laikā temperatūras novērojumu instrumenti un novērojumu veikšanas metodika ievērojami atšķīrās no mūsdienu metodēm, šis rādījums netiek uzskatīts par rekordu Latvijas teritorijai. Iespējams, ka šādu vai pat augstāku gaisa temperatūru karstajās vasaras dienās.

tempe

 

 

 

 

 

 

 

 

Lielākais karstums Latvijā atbilstoši manā rīcībā esošajiem LVĢMC datiem:

1. +36,4 grādi 1943.gada 4.augustā (Daugavpilī)
2. +36,0 grādi 1994.gada 13.jūlijā (Jelgavā)
3. +35,8 grādi 1994.gada 30.jūlijā (?)
4. +35,6 grādi 1992.gada 11.augustā (?)
5. +35,3 grādi 2006.gada 9.jūlijā (Skrīveros)
5. +35,0 grādi 1936.gada 2.augustā (?)

Komentējiet »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: